با بهترین‌های ادبیات کارآگاهی آشنا بشید!

۲ تیر ۱۳۹۹

زمان زیادی تا پایان سومین فصل از کوییز آو کینگز باقی نمونده. چالش کتاب‌باز هم امروز شروع شده و تا الان خیلی از شما کوییزبازهای حرفه‌ای حتما دکمه‌ی شروع رو زدید و اطلاعات خودتون رو در زمینه‌ی هنر، ادبیات، تاریخ و مذهب به چالش کشیدید!

به مناسب شروع چالش کتاب‌باز، قراره تو این پست شما رو با چندتا از بهترین نویسنده‌ها و کتاب‌های ژانر جنایی و پلیسی آشنا کنیم.


اگاتا


مطلب خودمون رو با پدر ادبیات پلیسی یعنی «ادگار آلن پو» شروع می‌کنیم. آلن پو نویسنده‌ و شاعر آمریکایی بوده که ازش به عنوان ابداع‌کننده‌ی داستان‌های کاراگاهی یاد میشه و کار نویسندگی رو ابتدا با نوشتن شعر و چاپ یک مجموعه شعر آغاز کرد. تا جایی که کم‌کم به علاقه‌ی اصلی خودش پی برد و به خلق آثاری دست زد که هنوز هم با خوندنش حسابی میتونید فضایی معمایی و جنایی رو تصور کنید.

از جمله کتاب‌های معروفش که به فارسی ترجمه شده میتونیم به گربه‌ سیاه، کلاغ، سرگذشت آرتور گوردون پیم و … اشاره کنیم.


اگاتا


نویسنده‌‌ی بعدی خالق شخصیت‌هایی بوده که قطعا اسمشون رو شنیدیم. «کاراگاه پوارو» و «مادام مارپل» از شخصیت‌های کتاب‌های معروف آگاتا کریستی هستند. خانم کریستی در طول زندگیش ۶۶ کتاب با ژانر کاراگاهی و معمایی به چاپ رسوند. همچنین او رکوردار فروش و چاپ کتابه و بعد از شکسپیر در مقام دوم قرار داره.

در سال ۱۹۳۰ بعد از ازدواج با یک باستان‌شناس، سفرهای زیادی به گوشه کنار دنیا داشت به خصوص کشورهای شرقی و خاورمیانه، به همین دلیل هم عمده‌ی فضاسازی‌هایی که در کتاب‌هاش داره ناشی از تاثیر فرهنگ و محیط شرقیه.

یکی از معروف‌ترین کتاب‌هاش به اسم «قتل در قطار سریع السیر شرق» رو هم در هتلی در استانبول نوشته.

از دیگر آثارش میتونیم به پوارو در هانتربری، ماجرای اسرارآمیز در استایلز، ملاقات با مرگ، اعلام یک قتل، جنایت خفته و … اشاره کرد که حسابی درگیرتون میکنه و شاید تا اخرین لحظه هم نتونید حدس بزنید مجرم کی بوده!


کانن دویل


و اما میرسیم به معرفی یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین داستان کاراگاهی تاریخ، یعنی شرلوک هولمز! خالق اولیه‌ی داستان‌های شرلوک هولمز، سِر آرتور کانن دویل اسکاتلندی بوده که در طول زندگی ۷۱ ساله‌ی خودش ۴ رمان و بیش از ۵۰ داستان کوتاه در این خصوص خلق کرده.

به دلیل محبوبیت این کاراگاه خیالی خیلی‌ها خیلیا اعتقاد دارن که شرلوک هولمز واقعا وجود داشته و زاده‌ی تخیل نیست!

بعد از فوت کانن دویل نویسندگان زیادی تلاش کردن که داستان‌های شرلوک رو ادامه بدن و آثار تلویزیونی و سینمایی هم از روی این آثار ساخته شد.

در بین این اثار میتونیم به اتود در قرمز لاکی ، درنده‌ی باسکویل، دره وحشت و … اشاره کرد.

حالا که هنوز تو فصل سوم و حال و هوای معمایی به سر میبریم، بد نیست شما هم سری به این کتاب‌های جنایی بزنید.

شاید اینجوری بهتر تونستید به کاراگاه کوییزی ما کمک کنید!


همین الان میتونی آخرین نسخه کوییز رو از فروشگاه‌های زیر دریافت کنی تا بین اولین نفراتی باشی که کوییزپلاس رو تجربه می‌کنند!QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط