با معروف‌ترین کارآگاه‌های تاریخ آشنا شوید!

۲۷ خرداد ۱۳۹۹

تا حالا فکر کردید کارآگاه‌های واقعی چه شکلین؟ یعنی همه‌شون کلاه شاپو به سر و یه پیپ دستشونه؟ توی این مطلب میخواهیم با چندتا از واقعیت‌های زندگی کارآگاه‌ها آشنا بشیم و چندتا کارآگاه معروف هم بهتون معرفی کنیم.

ویدوک


به اعتقاد خیلی از مورخین، اولین کارآگاه تاریخ «فرانسیس ویدوک» فرانسوی بوده که در سال 1775 در فرانسه به دنیا اومده.

آقای ویدوک در ابتدا سرباز بوده اما بعد از مدتی جذب نیروی پلیس میشه. ویدوک در حقیقت اولین کسی بوده که بخش کارآگاهی اداره‌های پلیس و اولین دفتر کارآگاه خصوصی در فرانسه رو تاسیس کرده.

این کارآگاه معروف دوستی نزدیکی با نویسندگان مشهور فرانسوی مثل اونوره دو بالزاک و ویکتور هوگو داشته و اگر کتاب بی‌نوایان رو خونده باشید، با یکی از شخصیت‌های کتاب یعنی بازرس ژاور آشنایی دارید که در حقیقت این شخصیت براساس شخصیت واقعی فرانسیس ویدوک خلق شده.


مورد بعدی فقط درمورد یک کارآگاه نیست، بلکه سه‌تاست!

ویدوک

آلن پینکرتون به همراه دوستشانش یعنی ویلیام و رابرت، جزو مشهورترین کارآگاه‌هایی بودند که از اواخر قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم فعالیت داشتند. شهرت اون‌ها به خاطر دستگیری جسی جیمز، یکی از بی‌رحم‌ترین یاغی‌های زمانه و همچنین تلاش برای دستگیری بوچ کسیدی، دزدی تبهکار بود.

یکی دیگر از فعالیت مهم آژانس کارآگاهی پینکرتون‌ها استخدام اولین کارآگاه زن تاریخ در سال ۱۸۸۶ بود. همچنین کشف یک نقشه ترور که به منظور قتل رئیس‌جمهور آمریکا، آبراهام لینکلن ترتیب داده شده بود هم جزو افتخارات پینکرتون‌ها به حساب میاد.


ویدوک

کارآگاه بعدی کالوین گودارد نام داره که به خاطر حل معمای مربوط به یک قتل دسته‌جمعی معروف شد. پلیس‌های آمریکایی که از عدم موفقیت در حل معمای این هفت مرد درمانده شده بودند از گودارد کمک خواستند و او با بررسی گلوله‌های شلیک شده و سرنخ‌های وابسته به سلاح استفاده شده موفق شد قاتل رو که از اعضای باند مخوف آل کاپون یعنی معروف‌ترین گنگستر و تبهکار آمریکایی بود رو شناسایی کنه.

و حالا بعد از آشنا شدن با سه تا از معروف‌ترین و خبره‌ترین کارآگاه‌های تاریخ، قصد داریم شما رو با شرایط کارآگاه شدن در ایران آشنا کنیم.

برای کارآگاه شدن، متقاضیان باید یک آزمون عمومی برای رسیدن به رتبه‌ی کارآگاه یا کارآگاه یار پنجمی و یک آزمون تخصصی برای ارتقا به رتبه‌ی کارآگاه یا کارآگاه یار چهارمی به سومی رو با موفقیت پشت سر بذارن.

کارکنان واحدهای عملیاتی پلیس آگاهی، کارکنان تشخیص هویت و اطلاعات جنایی که حداقل دو سال در مشاغل مرتبط سابقه داشته باشند میتونن در آزمون عمومی کارآگاهی یا کارآگاه یار شرکت کنند. بعد از قبولی در این آزمون و یک ازمون عملی که شامل تست جسمانی و تیراندازیه و ارائه یه سری سوابق می‌تونند در مراکز مربوطه مشغول به کار بشن و در حقیقت کارآگاه بشن!

خب حالا شما کوییزبازهای حرفه‌ای شرایط ویژه‌‌ی کارآگاه کوییزی شدن رو میدونید؟ ما راهنماییتون میکنیم! از مهم‌ترین‌هاش شرکت در چالش‌های متنوع این فصله که یکیش همین الان تو بازی برقراره، چالش موضوع طلایی با موضوع «علم و دانش» پس همین الان وارد بازی شید و تو آزمون عمومی کارآگاه کوییزی که همون موضوع طلایی علم و دانشه شرکت کنید تا به جواب معما نزدیک‌تر شید.


همین الان میتونی آخرین نسخه کوییز رو از فروشگاه‌های زیر دریافت کنی تا بین اولین نفراتی باشی که کوییزپلاس رو تجربه می‌کنند!QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط