ارزشمندترین اشیاء دزدیده شده از موزه‌ها!

۱۸ خرداد ۱۳۹۹

این فصل از کوییزآوکینگز با داستانی از یک کارآگاه و حال و هوای معمایی شروع شده، به همین خاطر هم فضای بلاگ کوییز رو به همون سمت میبریم و قراره در مطلب زیر ۵تا از گرون‌ترین و معروف‌ترین تابلوهایی که از موزه‌ها دزدیده شدن رو بررسی کنیم.

صفحه جدید چالش‌ها

اولین موردی که قراره در خصوصش بدونیم تابلوی معروف مونالیزاست که با اسم لبخند ژکوند هم اونو میشناسیم. قطعا هرکسی حداقل یک بار عکس این شاهکار هنری داوینچی رو دیده و همه باهاش آشنایی دارن. این تابلوی معروف که در موزه لوور فرانسه قرار داره در سال ۱۹۱۱ توسط یکی از کارکنان موزه دزدیده شد. این دزد ایتالیایی که وینچنزو پروجیا نام داشت معتقد بود که این اثر هنری باید به زادگاهش برگرده و در یکی از موزه‌های ایتالیا در معرض نمایش قرار بگیره، به همین دلیل تابلو رو از جای خودش برمی‌داره و در کمد جاروها مخفی میکنه و با پایان ساعت کاری، با پنهان کردن مونالیزا زیر کت خود تابلو رو از موزه خارج میکنه.

پروجیا به مدت دو سال این تابلوی ارزشمند رو در خانه‌ی خودش نگهداری میکنه و در نهایت زمانی که قصد فروش تابلو به یکی از موزه‌های معروف فلورانس رو داشته شناسایی میشه و مونالیزا بعد از دو هفته نمایش در فلورانس به لوور برگردونده میشه.

صفحه جدید چالش‌ها

دومین سرقت معروف هم مربوط به یکی از تابلوهای نقاش هلندی یعنی ونگوگ است. این اثر که با نام گل‌های خشخاش یا گلدان گل‌ها شناخته میشه یکی از آثار معروف ونگوگه که سه سال قبل از خودکشیش یعنی در سال ۱۸۸۷ کشیده شده و ارزشی معادل ۵۰ الی ۵۵ میلیون دلار داره. این اثر هنری در سال ۲۰۱۰ از موزه‌ی محمد محمود خلیل در قاهره دزدیده شد و مقامات مصری به دو فرد ایتالیایی که دقیقا همون روز دزدی قصد سوار شدن به هواپیمایی به مقصد ایتالیا را داشتن مشکوک شدن که متاسفانه نتونستن جلوی پروازشون رو بگیرن و تا الان هم این اثر پیدا نشده. قبلا هم یک بار دیگه همین تابلو از همین موزه در سال ۱۹۷۷ دزدیده شد که ده سال بعد در کویت پیدا شد.

مسئولین این موزه باید بیشتر حواسشون رو جمع کنن!

صفحه جدید چالش‌ها

سرقت سوم مربوط به موزه‌ی ایزابلا استوارت گاردنر در بوستون است. این موزه متعلق به زنی به همین نام است که بین سال‌های ۱۸۴۰ تا ۱۹۲۴ در آمریکا زندگی میکرده و به جمع‌آوری آثار هنری علاقه بسیاری داشته و قبل از فوتش تصمیم میگیره تمام آثاری که از گوشه کنار دنیا جمع‌آوری کرده رو در یک موزه به نام خودش در معرض دید عموم بذاره. در سال ۱۹۹۰، دو مرد که خودشون رو جای پلیس جا زده بودن با سرگرم کردن مسئولین موزه، فرصت رو برای دزدی هم‌دستان خودشون فراهم میکنند و به این ترتیب ۱۳ تابلو رو که مجموعا ۵۰۰ میلیون دلار ارزش داشته از موزه خارج میکنند. یکی از این آثار، تابلوی «کنسرت» اثر جوهانس ورمیر نقاشی هلندی بوده که بین تابلوهای دزدیده شده بیشترین ارزش رو داشته. متاسفانه این آثار هنوز هم پیدا نشدند و موزه‌ی ایزابلا استوارت گاردنر مبلغ ۱۰ میلیون دلار رو برای کسی که تابلوهارو پیدا کنه یا اثر و نشانه‌ای که مسئولین رو به سمت پیدا شدن این آثار سوق بده در نظر گرفتن که در طول تاریخ بیشتر مبلغی است که از سمت یه موسسه‌ی خصوصی پیشنهاد میشه! امیدواریم که این تابلوهای ارزشمند یک روزی پیدا بشن و به موزه برگردن.

صفحه جدید چالش‌ها

چهارمین دزدی مربوط به اثر معروف ادوارد مونک یعنی مجموعه‌ی جیغ است. قطعا خیلی از شماها این اثر رو دیدید و شاید فکر کنید که فقط یک تابلو است ولی در حقیقت یک مجموعه‌ست که شامل چهار اثر با طیف رنگی مختلف و یک طرح زغالی است. بنا به یک سری از نظرات، خیلی از محققین تابلوهای جیغ رو الهام گرفته از پدیده‌ی ابر رنگین‌تاب میدونن.

«مونک» در خاطرات سال ۱۸۹۰ خود درباره‌ی مشاهده این صحنه نوشت: «آسمان ناگهان به رنگ سرخابی درآمد. من ایستادم، به نرده‌ها تکیه دادم و تا وقتی که خسته شدم همین‌طور به ابرهای شعله‌ور که به رنگ خون درآمده بودند و شهر را فرا گرفته بودند، نگاه کردم. دوستانم رفتند، اما من آنجا ایستادم و از ترس می‌لرزیدم. من این جیغ ابدی و عظیم طبیعت را احساس می‌کردم.»

اولین بار در سال ۱۹۹۴ دو مرد در یکی از روزهای ماه فوریه وارد گالری ملی شهر اسلو شدند و یکی از نسخه‌های این نقاشی رو دزدیدن و موزه رو با برگه‌ای که روی اون نوشته بودند :“از امنیت ضعیفتون ممنونیم” ترک کردند که در نهایت دو سال بعد این نقاشی توسط پلیس کشف و به موزه برگردونده میشه. یک بار دیگر هم در سال ۲۰۰۴ یکی دیگر از نسخه‌های این نقاشی توسط دزدی که با ماسک و اسحله وارد موزه‌ی مونک در اسلو شده بود دزدیده شد. مدتی شایعه شده بود که این اثر سوزانده شده. اما در نهایت در سال ۲۰۰۶ این اثر پیدا شد و به موزه برگردونده شد. متاسفانه در طی دزدی‌های انجام شده اثار مخربی روی تابلو به وجود اومد که قابل مرمت نبود.

صفحه جدید چالش‌ها

سرقت آخر و پنجم مربوط به موزه‌ی هنرهای مدرن پاریس است. در سال ۲۰۱۰ دزدی که با شکستن یکی از شیشه‌های موزه و بریدن یکی از قفل‌های اصلی وارد موزه شده بود، ۵ اثر گران‌بها را از این موزه خارج کرد که یکی از اون‌ها تابلوی «کبوتر و نخودفرنگی‌ها» اثر پابلو پیکاسو بود. یک سال بعد دزد و هم‌دستش پیدا شدند. اون‌ها اعتراف کردند که بعد از حمله‌ی پلیس‌ها و تماس‌های تلفنی پلیس خیلی ترسیدند و به این خاطر نقاشی رو در یکی از سطل‌های زباله انداختند که هنوز هم اعترافی شک برانگیزه. اما در هر صورت این نقاشی هیچوقت پیدا نشد و اگر گفته‌های آقای دزد و هم‌دستش صحت داشته باشه احتمالا تا الان این اثر ارزشمند از بین رفته!

امیدواریم خوندن این مطلب براتون مفید بوده باشه. حالا که با چندتا از دزدی‌های معروف آشنا شدید وقتشه وارد بازی شید و به کارآگاه کمک کنید دزد داستان کوییزی مارو پیدا کنه!


همین الان میتونی آخرین نسخه کوییز رو از فروشگاه‌های زیر دریافت کنی تا بین اولین نفراتی باشی که کوییزپلاس رو تجربه می‌کنند!QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط