غذاها و خوراکی‌های ماه رمضان در سراسر جهان

۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

یکی از مهم‌ترین چیزایی که در ماه رمضان بهش توجه میشه، غذاها و خوراکی‌هایی هست که برای سفره‌ی افطار و سحر در نظر گرفته میشه. مسلمانان سراسر جهان سفره‌هاشون رو با بشقاب‌هایی از غذاهایی که ریشه‌ در فرهنگ و تاریخ و ملیتشون داره، می‌چینند.

ما ایرانی‌ها هم معمولا سفره‌های افطارمون رو از غذاهایی مثل آش رشته، شله زرد، فرنی، نان و پنیر و سبزی و شیرینی‌هایی مثل زولبیا و بامیه پر میکنیم.

حالا امروز میخواهیم با سفره‌‌ی مسلمانان سایر جهان آشنا بشیم، شاید بتونیم ازشون ایده بگیریم و به دستور غذای جدیدی برسیم!


ماه رمضان


  1. در کشور افغانستان، سفره‌‌ی افطار با خرما، نوعی نان خوشمزه و پر ادویه به نام بولانی و غذای معروفشون که کابلی پلاو نام داره پر میشه. همچنین از دسرها و شیرینی‌های مختلف هم استفاده میکنند که یکیش همون زولبیای خودمونه. در روز عیدفطر هم با شورنخود، کیک و کلوچه از مهمانان پذیرایی می‌شه.


ماه رمضان


2.مسلمانان اندونزیایی برای وعده‌ی افطار نوعی سوپ شیرین به اسم کولاک درست می‌کنند که شامل پالم، شیر نارگیل و قطعات میوه‌های گرم‌سیریه. نوشیدنی‌هایی هم دارند که یکی از اون‌ها “کلاپا مودا ” نام داره و از نارگیل تازه چیده شده به دست میاد.


ماه رمضان


3.در طول ماه رمضان در کشورهای هند و بنگلادش بازارچه‌های غذاهای خیابانی پربا میشه که حسابی موقع افطار شلوغ میشه. یکی از غذاهای محبوب این بازارچه‌ها نوعی خوراک بادمجان سرخ شده با برنجه. همچنین یک نوشیدنی معروف به اسم “روح‌افزا” دارند. این شربت اولین بار در سال 1906 در قاضی‌آباد هند تهیه شد که شامل دانه‌ی برخی گیاهان مثل خرفه، انگور یا کشمش و میوه‌هایی مثل تمشک، پرتقال، سیب و آناناسه.


ماه رمضان


4.در کشور عربستان، مردم صبحانه‌ی روز عیدفطرشون رو به صورت دسته‌جمعی و معمولا در فضاهای باز نزدیک به مساجد صرف میکنن . از جمله‌ی غذاهایی که میخورند میتونیم به “هریس”، “جریش”، “ کبسه” اشاره کنیم. هریس و جریش به نوعی شبیه حلیم ما ایرانی‌هاست و جریش غذای محلی هرمزگان هم هست. کبسه هم نوعی ته‌چین عربی خوشمزست که حسابی طرفدار داره.


ماه رمضان


ماه رمضان


5.کشور آخر هم لبنانه که فرهنگ غذاییش به نوعی جلوه‌گاه فرهنگ غذایی اعرابه. سفره‌های لبنانی‌ها حسابی پرباره. سالادهای مختلف مثل سالاد فتوش و پیش غذاهایی مثل حمص، بابا غنوچ،سوپ پیاز، سوپ‌های شیش باراک و نودل، انواع فطائر ( نان‌های کوچک با مخلفات داخل آن) ،سمبوسه و فلافل گوشه ای از سفره افطار عربی لبنانی‌هارو تشکیل میده. بعد از این‌ها به غذاهای اصلی مثل شاورما، مقلوبه و انواع کباب و جوجه بریانی می‌رسیم. همچنین دسرها و شیرینی‌هایی مثل قطائف که شبیه قطاب خودمونه و انواع باقلواها که طعم و عطرشون زبان‌زده.


ماه رمضان


ماه رمضان


شما هم زیر این پست بهمون بگید که سفره‌های افطار و سحرتون رو با چه غذاهایی پر میکنید؟ اگر تجربه‌ی درست کردن غذاهای کشورهای دیگه رو هم دارید با ما و سایر بازدیدکننده‌های این مطلب به اشتراک بذارید.


همین الان میتونی آخرین نسخه کوییز رو از فروشگاه‌های زیر دریافت کنی تا بین اولین نفراتی باشی که فصل ۲ رو تجربه می‌کنند!QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط