رسم و رسوم‌های ماه رمضان در سراسر جهان

۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

ماه رمضان فرا رسیده و مسلمانان سراسر جهان با اشتیاق به استقبال این ماه مبارک می‌روند. اگرچه که نحوه‌ی شروع و تدارکات ماه رمضان بین مسلمانان جهان یکسانه اما رسوم و فرهنگ مردم هر کشور هم روی این مسئله تاثیرگذار بوده و باعث شده این ماه در هر کشور رنگ و بویی متفاوت داشته باشه.

تو این پست میخواهیم با آداب و رسوم ماه رمضان در برخی از کشورها آشنا بشیم.


اولین کشور، مالزیه

ماه رمضان

با فرا رسیدن ماه رمضان این کشور رنگ و بوی مذهبی میگیره و فعالیت‌های مذهبی در مساجد، ختم قرآن و نیایش دو چندان میشه. یکی از کارهایی که جز سنت قدیمی مالزی محسوب میشه، برگزاری بازارهای محلی رمضان به اسم “پاسار مالام” است که در هنگام افطار و در گوشه کنار شهرهای این کشور برپا می‌شه.

مالایی‌ها معمولا با خرما و شربت روزه‌ی خودشون رو باز میکنند و برای تکمیل سفره‌ی افطارشون از غذاهای بومی و سنتیشون استفاده میکنند و سفره‌ی افطار مفصلی می‌چینند. از دیگر رسوم مسلمانان این كشور برگزاری نماز تراویح‌ه.

با نزدیک شدن زمان عید فطر که به آن “هری رایا” می‌گویند، مالایی‌ها بر سر در خانه‌هاشون چراغ روشن میکنند، زنان و مردان و کودکان لباس‌های نو بر تن میکنند و بساط آتش بازی و ترقه در همه جای شهرها برپاست. عید فطر بزرگترین عید مردم مالزیه و کل کشور به مدت سه روز تعطیله.


کشور بعدی هنده

ماه رمضان

مسلمانان هندی با تمیز کردن مساجد و اماکن مذهبی و رنگ آمیزی و تزیین اون‌ها با پارچه‌های رنگارنگ به پیشواز ماه رمضان میرن و خود را برای انجام فریضه‌های این ماه اماده میکنند. هندی‌ها معمولا با خرما، نمک و آب روزه‌ی خودشونو باز می‌کنند و همچنین توجه ویژه‌ای به شب‌های قدر دارند و در شب ۲۷ام ماه مبارک به زیارت مردگان خودشون میرن.

در جمعه‌ی آخر رمضان هم که به “جمعه‌ی وداع” معروفه به بزرگترین مسجد خود میرن و نماز جماعت رو پربا میدارند.


و حالا سری میزنیم به کشور ترکیه

ماه رمضان

ماه رمضان در ترکیه با شور و حال بسیاری همراهه. در طول این ماه خیابان‌ها و مساجد رو تزیین و چراغونی می‌کنند. مسلمان از بازارهای سنتی، شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان رو خریداری می‌کنند. در بسیاری از خیابان‌ها و مساجد، سفره‌های طولانی افطار پهن میشه تا همگی در کنار یکدیگر روزه‌شون رو باز کنند.

یکی از رسوم جالب در ترکیه، بیدار کردن مردم هنگام سحر، با زدن طبل در کوچه و محله‌ است. در این ماه افرادی با لباس های سنتی و طبلی بر دوش تو کوچه‌ها راه میرن و با طبل زدن و خوندن آوازهای ترکی مردم رو بیدار می کنند.


کشور آذربایجان

ماه رمضان

در کشور آذربایجان، مردم از یک هفته قبل به پیشواز ماه رمضان میرن و این ماه رو ماه عروج می‌نامند.

مسابقات اسب‌سواری و برگزاری جشن‌های ملی از جمله فعالیت‌هاییه که تو این ماه در آذربایجان انجام میشه. مانند بسیاری از کشورهای دیگه، در اين ماه در بيشتر مساجد، سفره‌های افطار طویلی بر پا مي شه و به طور کل، مساجد در اين ماه از ازدحام بيشتري نسبت به ماه‌هاي ديگر برخوردار هستند، به ‌ويژه مساجد بزرگ كه مسلمانان جمهوري آذربايجان نماز رو در اين مساجد باشكوه به جماعت بجاي میارند.


کشور مصر

ماه رمضان

یکی از نماد‌های ماه رمضان که شاید شما هم دیده باشید، ماه و فانوسه. به همین هم دلیل مسلمانان مصری با فانوس‌های رنگی به استقبال ماه رمضان میرن. اگرچه که این سنت، ریشه در فرهنگ اونها داره و در این خصوص داستان جالبی نقل شده که مربوط به دوره‌ی حکومت فاطمیانه. یک شب در اون زمان، یکی از خلفای سلسله به نام “معزالدین الله” پا به قاهره گذاشت.مردم شهر همگی برای خوشامدگویی جمع شده بودند، همگی جمع شده بودند تا بهش خوشامد بگن. به همین منظور تدارکات یک مراسم استقبال درخشان برای خلیفه مهیا شد و مقامات ارتش محلی از مردم خواستند تا با در دست داشتن یک شمع در خیابان‌های تاریک قاهره بایستند. مردم هم برای جلوگیری از خاموش شدن شمع‌ها، اونهارو با یک قاب چوبی پوشاندند. در طول گذر زمان این قاب‌های چوبی به نوعی پیشرفته‌تر شدند تا به شکل فانوس‌های امروز درومدند.

امروزه هم کودکان مصری با در دست داشتن فانوس‌ها در خیابان‌های شهر قدم میزنند و آواز میخونند و از مردم شیرینی و هدیه دریافت می‌کنند.


کشور آفریقای جنوبی

پایان ماه رمضان همونطور که همه‌ی ما میدونیم با مشاهده‌ی هلال ماه شوال همراهه. این مسئله بین تمام مسلمین جهان مشترکه، اما در آفریقای جنوبی، رصد هلال ماه فقط توسط افرادی تحت عنوان “نگهبانان ماه” انجام میشه و نتیجه‌ی رسمی رصد ماه فقط توسط این گروه که توسط شورای قضایی آفریقای جنوبی منصوب شدند، امکان‌پذیره.

این افراد در مناطق طبیعی که هیچ‌گونه آلودگی نوری‌ای وجود نداره مستقر میشن و بعد از دیدن هلال ماه با چشم غیرمسلح، خبر رو به گوش مسئولین کشور میرسونن.


کشور پاکستان

ماه رمضان

کشور آخری که بهش می‌پردازیم، یکی از همسایه‌های ایرانه. ماه رمضان و به خصوص عید فطر در پاکستان از اهمیت ویژه‌ای برخورداره. بعد از مشاهده‌ی هلال ماه شوال و پایان رمضان و فرا رسیدن عید فطر، جشن‌های “چاند رات” آغاز میشه و زنان و کودکان پاکستانی به بازار میرن تا النگوهای رنگی بخرند و دست و پاهاشون رو با حنا رنگ کنند. به همین دلیل هم فروشندگان تا دیروقت باز هستند و مغازه‌هاشون رو تزیین می‌کنند. خلاصه که در طول جشن‌های چاند رات سراسر پاکستان رنگی و سرزنده و زیبا میشه.


امیدواریم از مطالب این پست لذت برده باشید و براتون مفید بوده باشه. ما هم در کوییز آو کینگز به مناسب فرا رسیدن ماه رمضان، فصل جدید رو آغاز کردیم و با چالش‌ها و جایزه‌های فراوان همراه شما کوییزبازهای عزیز به استقبال این ماه پر برکت میریم.


شاید مطلب زیر برای شما مفید باشد:

غذاها و خوراکی‌های ماه رمضان در سراسر جهان


رمضان مبارک!


همین الان میتونی آخرین نسخه کوییز رو از فروشگاه‌های زیر دریافت کنی تا بین اولین نفراتی باشی که فصل ۲ رو تجربه می‌کنند!QuizBazaar

کوییز بازار

تو کوییزبازار کلی وسیله مثل ماگ, تی شرت, قاب گوشی و کارت هدیه کوییزی میتونی تهیه کنی!

مطالب مرتبط